טיפול במערכת העיכול ושיקומה
 
מה מקל על מעי רגיז: תוספים, תרופות סבתא, תרופות מדף ועוד

מה מקל על מעי רגיז: תוספים, תרופות סבתא, תרופות מדף ועוד

Last Updated on 16/01/24 by עומרי אריאל

במאמר זה נעסוק בתוספים ותרופות סבתא שמטרתם להקל על מעי רגיז, ובנוסף נכלול מספר תרופות מדף שגם יכולות לעשות את העבודה.

עם זאת, חשוב לציין שכל המוצרים הנ"ל לא בהכרח יטפלו בבעיה מהשורש, כלומר הם רק משמשים להקלה, אך לא יתקנו את המערכת באופן קבוע. על מנת לשקם את המערכת אחת ולתמיד, יש לעשות תהליך מסודר, במסגרתו נבין מה מקור הבעיה ונבנה תוכנית טיפול מקיפה.

כבונוס למאמר זה כתבנו עבורך מדריך מפורט להקלה בתסמינים. במדריך מפורטים תוספים, תרופות סבתא ותרופות שמטרתם להקל על מגוון תסמינים במערכת העיכול. הם ממוינים לפי סוגי התסמינים השונים, כך שיהיה לך ממש קל למצוא את הדברים הרלוונטיים לך. ניתן לקבל את המדריך על ידי השארת הפרטים ממש כאן למטה.

במה נעסוק במאמר

מה מקל על מעי רגיז

שלוש הערות לפני שמתחילים:

  • טרם לקיחת תוספים ו/או תרופות יש להיוועץ באיש מקצוע על מנת לקבוע את מידת התאמתם למצבכם הבריאותי. מרכז "קל לעיכול" אינו אחראי לתוצאות השימוש בהם שלא במסגרת ייעוץ אישי אצל אחת מהמטפלות שלנו.
  • במאמר זה הוספתי קישורים למגוון מוצרים – מרכז "קל לעיכול" אינו מרוויח עמלה מאף אחד מהם, אספתי אותם לנוחיותכם בלבד.
  • לכל מוצר ייתכנו תופעות לוואי, ותמיד יהיה אחוז מסוים של מטופלים שיהיו רגישים אליו – שום דבר לא עובד ב- 100% מהמקרים. על כן, אם אחד המוצרים המוזכרים במאמר גורם לך להרגשה לא טובה, יש לעצור את השימוש בו.

תוספים

שמן מנטה למעי רגיז

עלי מנטה

שמן מנטה הוא אחד התוספים היותר נחקרים למעי רגיז ונמצא כיעיל במספר מחקרים (1) (2).

באמצעות הרפיית השרירים במעי ומנגנונים נוספים, שמן מנטיה מסייע למעי רגיז במספר אופנים: הפחתת הרגישות והכאבים במעי, הסדרת תנועתיות המעי, חוסר נוחות ועוד. לא לקחת בהריון והנקה או אם סובלים מריפלוקס, בחילות, דלקות בקיבה, בקע סרעפתי או כיבים. תופעות הלוואי אינן נפוצות וכוללות: צרבת, טעם/ריח של מנטה ובמקרים נדירים יותר יובש בפה ופריחה.

מינונים: 180-360 מ"ג (קפסולה בשחרור מושהה), כחצי שעה לפני האוכל, 2-3 פעמים ביום. מומלץ להתחיל ממינון נמוך יותר ולהגדילו בהדרגה עד אשר מגיעים להמלצה הנ"ל. ההתמדה חשובה בתוסף זה כי ההשפעה גדלה ומצטברת לאורך החודש הראשון.

מוצרים לדוגמה

מינון גבוה (360 מ"ג) – לחצו כאן

מוצר נוסף, בעל מינון נמוך יותר, לפעילות עדינה יותר ופחות תופעות לוואי. לרכישה – לחצו כאן

קיים בארץ כתכשיר בשם "קולפרמין"

סיבי פסיליום למעי רגיז

סיבים תזונתיים נחקרו רבות לטיפול בבעיות עיכול (3) (4) אנו אוהבים במרכז הטיפול את הסיבים הללו כי הם מתאימים להקלה גם על הסובלים ממעי רגיז המאופיין בשלשול וגם בעצירות. הם סופחים נוזלים ומייצרים מעין ג'לי, ובכך נותנים נפח לצואה. במקרים של עצירות הם מסייעים לשמר את הלחות בצואה ולתת לה יותר נפח, ובשלשול הם כולאים את הנוזלים. כמו כל שימוש בסיבים, יש לעלות את הכמויות בהדרגה, מכיוון שהם עלולים לגרום לנפיחות וחוסר נוחות אצל חלק מהמטופלים.

טווח המינונים רחב מאוד ולכן: 1-10 גרם ליום, לרוב מחולק על פני 2-3 מנות. עולים בהדרגה גם כדי להימנע מתופעות לוואי וגם על מנת למצוא את המינון המינימלי האפקטיבי.

חשוב מאוד לשתות הרבה מים בזמן לקיחת הסיבים (לא בסמיכות, אלא ממש בזמן לקיחתם!) – ההנחיות רשומות על התוסף.

ניתן למצוא פסיליום גם בצורת אבקה וגם בקפסולות בחנויות הטבע בארץ וגם באייהרב.

פרוביוטיקה למעי רגיז

אחד מנושאי המחקר החמים בעשור האחרון, בשל השפעתם העצומה של חיידקי המעי על גופנו. עם זאת, יש לנו עוד הרבה ללמוד, ובעוד שקיימים תוספים העשויים לסייע, אין מוצר אחד שניתן להגדיר כ"פרוביוטיקה טובה למעי רגיז" בכלליות. כמו כן, יש לזכור שבכל הקשור לפרוביוטירה – זה לוקח זמן – ויש לקחת אותה חודש-חודשיים לפחות על מנת להבין את האפקט שלה עליך.

מכיוון שפרוביוטיקה היא מוצר שצריך להתאים אישית לתסמינים, לא ניתן להצביע על מוצר אחד. עם זאת, הבאתי כאן מספר מוצרים שנבדקו למטרות שונות. יש לקחת בחשבון שאנשים שונים ימצאו תועלת במוצרים שונים כיוון שלכל אחד איזון שונה באוכלוסיית חיידקי המעי, מערכת חיסון שונה, והבדלים נוספים. כמו כן, פרוביוטיקה היא אינה פתרון קסם ולפעמים לא תהיה לה השפעה, או השפעה חלקית בלבד, ועל כן היא לרוב לא תהיה טיפול בלעדי אלא תהווה חלק בתוכנית טיפולית כוללת.

פרוביוטיקות שעשויות להתאים למגוון מצבי מעי רגיז
  1. plantarum 299v – מיועדת לגזים, נפיחות, חוסר נוחות ובמקרים מסוימים לעצירות –  קישור לרכישה
  2. Saccharomyces Boulardii – מיועדת למעי רגיז המאופיין בשלשול (IBS-D). קישור לרכישה, קישור נוסף למוצר מקביל. הזן המקורי נמצא במוצר בשם Florastor, אך הוא נמכר רק באמזון ולרוב אין משלוח נוח לארץ.
  3. ביוגאיה פרוטקטיס (הטיפות לילדים) – נחקרה גם על מבוגרים ועשוייה לסייע למעי רגיז המאופיין בעצירות (IBS-C). ניתן לבקש מהרוקח בבתי מרקחת בארץ, או לקנות באייהרב בקישור הזה, או מוצר בתוספת ויטמין D בקישור הזה. המוצר באייהרב עולה פחות או יותר כמו בארץ, אך מכיל כמות כפולה ולכן משתלם יותר. יש לקחת 2-3 פעמים ביום
  4. פרוביוטיקות כלליות טובה, המכילות זנים שנחקרו למגוון מצבים ונמצאו יעילים: מוצר 1, מוצר 2. אני מזכיר שאין באמת דבר כזה "פרוביוטיקה טובה". כוונתי במושג זה הייתה למוצרים שמכילים יותר זנים שנחקרו מדעית ובעלי השפעה רחבה, ועל כן עשויים לתת מענה כללי למגוון מצבים וחוסר נוחות – זו לא תרופת קסם.

ברצוני להזכיר פרוביוטיקה נוספת, דווקא כי היא מומלצת רבות על ידי רופאים ואנשי מקצוע, אך להמלצה זו הצדקה למעי רגיז. הסיבה שממליצים עליה היא בשל התפיסה המוטעית של אנשי מקצוע רבים כי יש "פרוביוטיקה טובה" או "פרוביוטיקה חזקה", אף על פי שאין דברים כאלו. פרוביוטיקה, כמו כל תתרופה או תוסף, צריכה להתאים למצב האישי של המטופל. על כן, הדרך הנכונה לחשוב על פרוביוטיקה היא לא כעל "טובה" או "חזקה", אלה האם היא מתאימה למצב האישי של המטופל שמולנו. הפרוביוטיקה המדוברת נקראת "ויוומיקס" – חסכו לעצמכם את הרכישה, קיימות פרוביוטיקות מתאימות יותר למעי רגיז ששווה לנסות קודם. מכירה היקר אינו מצדיק את התמורה למעי רגיז והיא בכלל מיועדת למצבים אחרים.

תרופות סבתא למעי רגיז

קיימות תרופות סבתא ותיקות וטובות לתסמינים שונים במערכת העיכול. מדובר בדברים פשוטים שניתן להכין בבית ויסייעו נקודתית להקל על מעי רגיז ולהרגיע מגוון תסמינים.

את תרופות הסבתא המתאימות לכל מצב ריכזתי במדריך להקלה בתסמינים שבראש מאמר זה – ניתן להשאיר פרטים במקום המתאים בתחילת המאמר והוא יגיע ישירות אליך.

כמו כן, צילמתי סרטון יוטיוב קליל ונחמד, המפרט מגוון תרופות סבתא שונות וניתן לצפות גם בו על מנת להבין מה רלוונטי אליך ומה פחות:

תרופות מדף למעי רגיז

תרופות מדף הן תרופות שלא מצריכות מרשם רופא וניתן לרכוש בבית מרקחת (עדיין מומלץ להתייעץ עם רופא כדי להבין האם משהו יותר או פחות מתאים למצבך).

כמו תרופות סבתא, ניתן להבין איזה מהתרופות הללו יותר מתאימות לך במדריך להקלה בתסמינים שהוזכר בתחילת המאמר, וגם כאן צילמתי סרטון נוח שיפרט את כל האפשרויות בתחום.

לסיכום –

קיימות אפשרויות רבות להקלה על התסמינים, ועוד רבות שלא הוזכרו כאן. במאמר זה בחרתי להציג את הדברים העיקריים והכלליים יותר, שיכולים להתאים לטווח רחב של מטופלים. על מנת להבין מה נכון עבורך, או האם לא כדאי לקחת תכשיר מסוים, יש להתייעץ עם איש מקצוע שמכיר אותך היטב, ו/או רופא בכל הקשור לתרופות.

יש לזכור כי רוב התכשירים שהוזכרו במאמר זה נועדו להקלה נקודתית בתסמינים, והאם אינם מרפאים לחלוטין את הבעיה. אם ברצונך להתחיל תהליך מעמיק, בו נעבוד יחד, נבין את שורש הבעיה, נבנה לך תוכנית טיפול מקיפה שכוללת הסתכלות כוללת על אורח החיים, התזונה, וכן – גם התוספים, צוות הקליניקה ואני נשמח ללוות אותך בתהליך. אם החלטת שהגיע הזמן לשינוי, צור/צרי קשר – ניתן להשאיר פרטים כאן למטה ונחזור אליך בהקדם.