תוספים ותרופות לתמיכה בתסמונת מעי רגיז (IBS)

במאמרים הקודמים סקרנו את הטיפול התזונתי במעי רגיש וכן את הטיפולים המשלימים הנחקרים והאפקטיביים ביותר. כמו כן, הבנו כי מכיוון שמדובר בתסמונת רב מערכתית, אין טיפול אחד בא על חשבון השני אלא השילוב – התזונתי והמשלים – הוא שמביא להחזרת השליטה בחיים ולהרגעת המעי.

עם זאת, במידה שאתם מרגישים קושי בהתמודדות עם התסמינים ומחפשים הקלה זריזה, לפחות עד שהטיפולים המשלימים והתזונתיים יחלו להשפיע, קיימים תוספים ותרופות המסוגלים להביא להקלה נקודתית.

שתי הערות לפני שמתחילים:

  • טרם לקיחת תוספים ו/או תרופות יש להיוועץ באיש מקצוע על מנת לקבוע את מידת התאמתם למצבכם הבריאותי. איני אחראי לתוצאות השימוש בהם בשום צורה במידה ונלקחו שלא במסגרת ייעוץ אישי בקליניקה.
  • במאמר זה הוספתי קישורים למגוון מוצרים – אני לא מרוויח עמלה מאף אחד מהם, אספתי אותם לנוחיותכם בלבד.
שמן מנטה

כנראה התוסף הנחקר ביותר למעי רגיש. נמצא כיעיל מאוד במחקרים רבים (1) (2). מסייע ב: הפחתת הרגישות והכאבים במעי, הסדרת תנועתיות המעי, חוסר נוחות ועוד. לא לקחת בהריון והנקה או אם סובלים מריפלוקס, בחילות, דלקות בקיבה, בקע סרעפתי או כיבים. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לפני השימוש ולהפסיקו אם מרגישים שמשהו אינו כשורה. על אף האמור, תופעות הלוואי אינן נפוצות וכוללות: צרבת, טעם/ריח של מנטה ובמקרים נדירים יותר יובש בפה ופריחה.

מינונים: קפסולה אחת, כחצי שעה – שעה לפני האוכל, 2-3 פעמים ביום. מומלץ להתחיל ממינון נמוך יותר ולהגדילו בהדרגה עד אשר מגיעים להמלצה הנ"ל.

לרכישה – לחצו כאן

מוצר נוסף, בעל מינון נמוך יותר (חצי מהמינון של המוצר מעל), לפעילות עדינה יותר ופחות תופעות לוואי. לרכישה – לחצו כאן

פרוביוטיקה

אחד מנושאי המחקר החמים בעשור האחרון בשל השפעתם העצומה של חיידקי המעי על גופנו. לצערי, הידע שצברנו  עד היום עדיין רק מגרד את פני השטח ובעוד שקיימים תוספים העשויים לסייע, אין לנו הכלים להתאים לכל אדם את התוסף האידאלי עבורו. עם זאת, קיימים תוספי פרוביוטיקה שהוכיחו יעילות טובה יותר מאחרים לטיפול במעי רגיש. אי לכך, המלצתי היא להתחיל מהתוסף שנמצא מחקרית כיעיל ביותר ואם לא מרגישים שיפור לאחר חודש, לעבור לבא ברשימה. לנוחיותכם, הרכבתי רשימה של זני חיידקים הנמצאו כמועילים ביותר על פי הספרות המדעית העדכנית נכון למועד כתיבת מאמר זה (3) (4). תוספים אלו עשויים להיות יקרים בארץ או שכלל אינם בנמצא ועל כן הוספתי קישורים לרכישה ישירה באתר iHerb:

  1. plantarum 299v – קישור לרכישה
  2. infantis 35624 – קישור לרכישה
  3. במידה שהנ"ל אינם מועילים, ניתן לנסות את המוצר הבא – פרוביוטיקה המשלבת חיידקי אדמה. מדובר בזני חיידקים השונים מאלו שנמצאים בתוספים הרגילים ומקורם, ניחשתם נכון… באדמה. מוצרים אלו חדשים יחסית בשוק והמחקר בתחום עדיין מתפתח; בעתיד אכתוב עליהם מאמר נפרד, בו אפרט בהרחבה על תכונותיהם. מוצר המכיל חיידקים אלו ומגובה במחקרים רבים, ניתן לרכוש בקישור הזה.

אלא אם מופיעות תופעות לוואי חמורות, מומלץ לנסות מוצר מסויים למשך חודש ימים לפני שחורצים את דינו. המלצתי היא לבחור אחד משני הזנים הראשונים ברשימה ואם הוא לא עוזר, נסו את השני מביניהם – אלו הזנים הנחקרים ביותר. במידה שהשניים הראשונים לא עזרו, נסו את השלישי/רביעי או כל מוצר אחר עם המלצות טובות. נסו כל מוצר בנפרד.
ייתכן שאנשים שונים ימצאו תועלת במוצרים שונים כיוון שלכל אחד איזון שונה באוכלוסיית חיידקי המעי וצרכים שונים. בהצלחה.

התוספים המפורטים למעלה עשויים להביא להקלה עבור מטופלים רבים והם עובדים על מנגנונים בעלי מכנה משותף רחב – המשותפים לרבים מהלוקים בתסמונת.

קיימים תוספים וצמחי מרפא נוספים אשר נחקרו פחות אך עשויים לספק הקלה ובטוחים לשימוש, אחד מהם הוא Slippery elm. מנגנון פעולתו מצביע על כך שהוא יעיל בהרגעת המעי וכן בהסדרה והקלה על היציאות לבעלי מעי רגיז המאופיין בעצירות (IBS-C). כמו כן, ייתכן גם שהוא מסוגל לעזור לחולי מעי רגיז המאופיין בשלשול או בשניהם (IBS-D או IBS-M)

בכל מקרה…

יש להתייעץ עם איש מקצוע לפני השימוש בתוספים וצמחי מרפא על מנת לבדוק את התאמתם למצבך הבריאותי והגופני, על אחת כמה וכמה במידה שהם נלקחים בזמן הריון או הנקה.

טיפולים תרופתיים

מכיוון שאיננו יודעים מהו בדיוק מעי רגיש, אין טיפול תרופתי אחד שמרפא/מטפל בתסמונת. עם זאת, קיימים טיפולים רבים להקלת תסמינים כדוגמת: עצירות, שלשול, כאבים וכו'.

בשל הקשר האדוק בין מעי רגיש למצב הנפשי, שווה לנסות ולהבין עם עצמכם עד כמה תחושות כגון דכאון, סטרס וחרדה מנהלות את חיכם לאחרונה. על אף הסטיגמה הלא מוצדקת, מצבים אלא שכיחים ויכולים להשפיע על כל אדם בתקופה כזו או אחרת בחייו, בייחוד כשברקע מצב רפואי. אם אתם מרגישים שמשתנה זה משמעותי ומשפיע על חייכם בתקופה נתונה, גשו להתייעץ עם איש מקצוע. תרופות וטיפולים מסייעי חרדה ומצבים נפשיים נוספים, יכולים לתרום לאיכות החיים ולשיפור בתסמינים. אל תתייחסו לסטיגמות כאלו ואחרות. מגיע לכם להרגיש טוב!

בכל מקרה – כל שימוש בתרופה חייב להיות תחת בקרה ומעקב רפואיים.

 

לסיכום –

אין סיבה לסבול – השתמשו בכל האמצעים העומדים לרשותכם על מנת להרגיש טוב. עם זאת, אזכיר שוב כי ברוב המקרים, הטיפולים שסקרתי במאמר זה אינם מחליפים את הטיפול התזונתי והמשלים. השאיפה היא תמיד להשתמש בהם להקלה זמנית, עד אשר תסיימו את הטיפול התזונתי ותמצאו את הטיפולים המשלימים המתאימים לכם. שני האחרונים הם אלו שיביאו לשיפור המשמעותי ביותר בטווח הארוך, יחזירו לכם את השליטה בחייכם ויביאו לשיפור משמעותי באיכות החיים.

לקריאה על כל הטיפולים בתסמונת המעי הרגיז (IBS) – לחצו כאן

תרגישו טוב.

אם החלטת שהגיע הזמן לשינוי, צור/צרי קשר. אשמח להתאים לך תוכנית טיפול אישית וללוות אותך בתהליך. ניתן להשאיר פרטים ואחזור בהקדם, או להתקשר אלי לטלפון: 054-2292762