טיפול במערכת העיכול ושיקומה
 
SIBO – שגשוג יתר של חיידקים במעי הדק

SIBO – שגשוג יתר של חיידקים במעי הדק

לאורך מערכת העיכול, החל מהפה ועד לרקטום, מתקיימות אוכלוסיות חיידקים שונות. סוג וכמות החיידקים עשויים להשתנות לאורך מערכת העיכול, כאשר האוכלוסייה הגדולה ביותר מרוכזת במעי הגס – חלקו האחרון של המעי. חיידקים אלו חיים אתנו בסימביוזה ובשקט בשקט, מבלי שנהיה מודעים לכך, משפיעים רבות על בריאותנו ואף על מצב רוחנו.

Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO)
הוא מצב בו כמות החיידקים במעי הדק (small intestine) חורגת מהכמות הבריאה. חריגה זו מתאפשרת כאשר חל שינוי בסביבת המעי והתנאים החדשים מאפשרים שגשוג חיידקים מזיקים על חשבון האוכלוסייה הבריאה ו/או פלישת חיידקים מאזור אחר של מערכת העיכול (1).
במאמר זה נסקור את הגורמים ל- SIBO, השפעותיו על הגוף ודרכי הטיפול.

שורש הבעיה

הגורמים ל- SIBO מגוונים מאוד (1) אך הבולט מכולם הוא שיבוש בתנועתיות המעי. תנועה תקינה של המעי מייצרת זרימה תמידית של תכולתו כלפי מטה ומונעת מחיידקים לעלות מהמעי הגס אל המעי הדק. פגיעה בתנועתיות המעי יכולה להיווצר על ידי מחלה, ניתוח, דלקת, סטרס כרוני, אורח חיים לא בריא ועוד.
גורמים נוספים העשויים להוביל להתפתחות SIBO, כוללים:

 • שיבוש בפעילות מערכת החיסון, הלוקחת חלק מרכזי בויסות אוכלוסיית החיידקים.
 • תת חומציות בקיבה, העשויה להיווצר כתוצאה ממחלות מסוימות, דלקת, אורח חיים לא בריא ושימוש ממושך בתרופות להורדת חומציות (14), לדוגמה PPIs  (אומפרזול, לנסופרזול ועוד).
 • ניתוחים, לדוגמה: כריתת חלק מהמעי, ניתוח מעקף בריאטרי.
 • מעי קצר.
 • בעיה בשסתום המפריד בין המעי הדק למעי הגס ועוד.

תסמינים עיקריים

החיידקים גורמים לתסיסה מוגברת של מזונות, במהלכה נוצרים גזים וחומרים נוספים העשויים לגרום לתסמינים כגון: גזים, נפיחות, שינוי ביציאות (שלשול או עצירות), כאב ותסמינים נוספים. במצב זה עשוי להיווצר חוסר בוויטמינים מסוג A, E, D ולא פעם (אך לא תמיד) ניתן יהיה לראות בבדיקות הדם מחסור בוויטמין B12. במצבים קיצוניים מאוד יכולה גם להתפתח בעיה בספיגת שומן, המאופיינת בצואה נוזלית יותר, בהירה, מסריחה מהרגיל וכזו שצפה על פני המים (1).

SIBO גם עשוי להיות אחת הסיבות מדוע חלק מהמטופלים חשים הרעה בתסמינים לאחר לקיחת תוסף פרוביוטיקה. במקרים מסוימים החיידקים שהתפתחו במעי הדק עשויים להיות אותם החיידקים שנמצאים בתוסף ולקיחתו שקולה להוספת שמן למדורה. במקרה זה יש או להחליף את התוסף לאחר, המכיל חיידקים שונים, או להפסיק את נטילתו עד לסיום הטיפול ב- SIBO. תוסף פרוביוטיקה העשוי להיות בטוח ולתמוך בטיפול בסיבו הוא תוסף המכיל חיידקי אדמה, למשל המוצר הזה.
בכל מקרה, בכל הקשור לפרוביוטיקה אף פעם אין 100% ובמידה שתוסף כלשהו גורם להחרפת התסמינים, יש להפסיק את נטילתו.

הבעיה בתסמינים הנ"ל היא היותם כלליים מאוד ומאפיינים מחלות רבות הקשורות במערכת העיכול, ביניהן: קרוהן וקוליטיס (IBD), מעי רגיז/רגיש (IBS), צליאק ועוד. בשל כך, עשוי SIBO "לחמוק מתחת לרדאר" ולהחריף את תסמיני המחלות הנ"ל מבלי שיתגלה ויטופל. כמו כן, מדובר בתחום חדש יחסית ועל כן לא תמיד זוכה להתייחסות מצד רופאים ומטפלים אחרים.

תורת המספרים

לפי הסטטיסטיקה כ- 22% מהחולים בקרוהן וקוליטיס (2) ובהערכה שמרנית וזהירה מאוד – לפחות 30-40% מהלוקים בתסמונת מעי רגיז (3) (4) סובלים במקביל גם מ- SIBO. הערכות אלו מוגבלות בשל בעיות בשיטות המדידה והעובדה כי אין ביכולתנו למדוד את הימצאותם של כל סוגי החיידקים (5). הטרגדיה היא שחלק גדול מהחולים כלל אינם מודעים לכך ופעמים רבות סובלים לשווא; במקרים אלו ניתן להקל על המחלה אם נתייחס ל- SIBO ונטפל בו. טרגדיה נוספת היא שמכיוון שהמחקר בתחום עוד צעיר, אנשי מקצוע רבים לא מכירים את הבעיה ואלו שכן, לא מכירים את פרוטוקול הטיפול היעיל ביותר.

אבחון וקטלוג SIBO באמצעות בדיקת נשיפה (6)

קיימים שני גזים עיקריים אשר הימצאותם בנשיפה מעידה על נוכחות SIBO – מימן ומתאן.
מימן – מיוצר על ידי חיידקים. לרוב, SIBO הגורם לנשיפת מימן, מאופיין בשלשול.
מתאן – מיוצר על ידי ארכיאות – יצורים הדומים לחיידקים אך שייכים למשפחה שונה. SIBO הגורם לנשיפת מתאן, מאופיין לרוב בעצירות. הערכות הן כי 20-30% ממקרי ה- SIBO מאופיינים במתאן.

גזים אלו מיוצרים אצל כולנו באופן טבעי ובדרך כלל יוצאים בצורה הטובה והישנה – נאדים. כשייצור הגזים עולה על רמה מסוימת, חלקם נספגים למחזור הדם ומפונים באמצעות הריאות דרך הנשיפה.

איך בודקים

בדיקה לאיתור מימן בנשיפה – הבדיקה היחידה שנעשית בארץ:
נותנים לנבדק/ת לשתות תמיסת גלוקוז (סוג של סוכר) ובשעתיים הבאות מבצעים כל 15 דקות מדידה זריזה לרמת המימן בנשיפה.

 • קיימת בדיקה נוספת, בה משתמשים בלקטולוז במקום בגלוקוז ומשכה עד 3 שעות, אך היא פחות נפוצה.

במידה וערכי המימן עולים על הערכים התקינים – מזל טוב!! יש לך SIBO.
יש לקחת בחשבון שבדיקה זו אינה תמיד אמינה ובהחלט ייתכנו פספוסים.

בדיקה לאיתור מתאן בנשיפה –
בדרך כלל מבצעים אותה "על הדרך" עם בדיקת המימן – פשוט מודדים גם את רמת המתאן.
לצערי, בדיקה זו אינה זמינה בארץ, מה שאומר שלפחות 20-30% מהמקרים (אלו הסובלים מעצירות) אינם מתגלים.
ניתן להזמין בדיקה זו מחו"ל דרך הקישור הזה.
כמה דגשים חשובים:

 1. ברוב המקרים מספיק להזמין את בדיקת SIBO Basic – הבדיקה מאתרת גם מתאן וגם מימן.
 2. לאחר ביצוע הבדיקה, יש לשלוח אותה בחזרה במהירות האפשרית. על כן, אני ממליץ לתאם איסוף על ידי חברת משלוחים ולבחור במשלוח מזורז.
 3. יש לקרוא היטב את הוראות הבדיקה וההכנות הנדרשות.
 4. המחירים בדולר אוסטרלי, זו האפשרות המשתלמת ביותר שמצאתי עבור מטופלי.

איך מטפלים

הטיפול נחלק לשניים:

 1. טיפול נקודתי – השמדה נקודתית של החיידקים המזיקים.
 2. שורש הבעיה – אבחון הסיבה שגרמה להתפתחות SIBO מלכתחילה. הדבר יבטיח שהבעיה לא תחזור ושתישארו בריאים לאורך זמן.

הדבר החשוב ביותר הוא להבין את שורש הבעיה – מה גרם להתפתחות SIBO – ולטפל בו. לפעמים מדובר בתהליך אך הדבר חיוני למניעת התפתחות חוזרת של החיידקים ושמירה על בריאות לאורך זמן.

הטיפול הנקודתי למיגור SIBO כולל כמה אפשרויות:

 1. טיפול אנטיביוטי
  עבור SIBO המאופיין בנשיפת מימן ושלשולים – האנטיביוטיקה הנפוצה ביותר לטיפול נקראת ריפקסימין (Rifaximin) וידועה בשם לורמיקס. אנטיביוטיקה זו חולפת במעי אך אינה נספגת בגוף. המשמעות היא שהשפעתה מקומית בלבד, דבר המקטין את הסיכוי לתופעות לוואי. יעילותו של טיפול זה עומדת על כ- 40-65% (7) (8), תלוי על איזו סקירה מסתכלים – סיכוי די פח בסך הכל.
  על מנת לשפר את המספרים, שני מחקרים בדקו תיסוף פרה-ביוטיקה (סיבים המהווים מצע מזון טוב לחיידקים) במקביל לנטילת האנטיביוטיקה (9) (10). התוצאה – יעילות הטיפול זינקה ל- 85%.
  קיימות מספר השערות לזינוק ביעילות הטיפול, בינייהן:
  * אספקת מזון לחיידקים הרעים מונעת מהם להכנס לתרדמת והופכת אותם פגיעים יותר לטיפול.
  * פרה-ביוטיקה עשויה לעודד התפתחות חיידקים טובים.
  * פרה-ביוטיקה משפרת את תנועתיות המעי.
  עבור SIBO המאופיין בנשיפת מתאן ועצירות – שילוב של ריפקסימין ונאומיצין (סוג אנטיביוטיקה נוסף) הדגים יעילות בשיעור של 85% (11). החוקרים בודקים גם שילוב של ריפקסימין ופלג'יל והטיפול מראה פוטנציאל רב אך מחקר רשמי בנושא עדיין לא פורסם. המלצתי היא להתייעץ עם הרופא/ה לגבי תופעות הלוואי האפשריות ולהחליט יחדיו האם לקחת נאומיצין או פלג'יל בנוסף לריפקסימין (לורמיקס)
 2. צמחי מרפא
  מחקר שבדק שילוב צמחי מרפא, הראה שיעילותם אינה נופלת מזו של ריפקסימין (12). יש לציין כי מדובר במחקר בודד ולא מהאיכותיים שראיתי, על כן לא ניתן להסיק באופן ודאי וגורף לגבי יעילות הפורמולה שנבדקה.
 3. מוצא אחרון – Elemental diet
  (13) משמשת במקרה שכל הטיפולים כשלו ומתברר שהחיידקים מאוד קשורים אליכם ומסרבים להיפרד. במשך שבועיים עד שלושה לא אוכלים כלל וניזונים מפורמולות בהן כל רכיבי התזונה מפורקים ומוכנים לספיגה מיידית. באופן זה, רכיבי התזונה נספגים כבר בתחילת המעי ולא מגיעים אל החיידקים. אנו למעשה מרעיבים את החיידקים; הסרקסטים יצחקו שלא רק את החיידקים מרעיבים כאן 😊.
  כאמור, טיפול זה מהווה מוצא אחרון בלבד ויש לעשותו בליווי איש מקצוע. יעילותו המיידית גבוהה מאוד אך לא נבדקה בטווח הארוך.
בחירת הטיפול המתאים

שילוב של אנטיביוטיקה עם פרה-ביוטיקה הדגים אחוזי הצלחה נפלאים ושיעור נמוך של תופעות לוואי. עם זאת, במידה וזה לא סבב האנטיביוטיקה הראשון שלכם בשנה האחרונה ואתם מרגישים שהגוף עדיין מוחלש מהסבב הקודם, ניתן לשקול טיפול באמצעות צמחים.

במידה שבחרתם בטיפול תרופתי, קחו בחשבון שחלק מהרופאים, ובעיקר רופאי משפחה, לא מכירים את הפרוטוקלים והמינונים הנדרשים שכן מדובר בתחום חדש יחסית והמחקרים בו מעטים. הקישור הזה מכיל את הפרוטוקולים והמינונים שנבדקו. שבו עם המידע יחד עם הרופא והחליטו על הטיפול המתאים והנכון עבורכם.

למרות האמונה הרווחת, גם לשמנים ולצמחי מרפא עשויות להיות תופעות לוואי. התערובות בהן השתמשו בניסוי הינן חזקות מאוד ובמידה ויש לך דלקת, כיב, גירוי כלשהו במערכת העיכול או ריפלוקס, הטיפול עשוי להחריפם. אם כבר צמחי מרפא, המלצתי היא להתאים את הטיפול באופן אישי ולא בהכרח להתבסס על הפורמולות ששומשו בניסוי (ראו קישור למטה) שכן קיימים צמחים ושמנים פחות חריפים ויותר מדוייקים. שיקול נוסף הוא שטיפול זה עדיין לא נחקר מספיק ועל כן אין ברשותנו מידע אמין בנוגע ליעילותו, לטוב או לרע.

בכל טיפול שתבחרו, במידה ומצבכם הרפואי מאפשר, מומלץ לקחת תוסף פרה-ביוטיקה על מנת למקסם את סיכויי ההצלחה.

חשוב לזכור – על מנת לקבל את הטיפול הבטוח והמתאים ביותר עבורך, יש להיוועץ עם איש מקצוע. על אחת כמה וכמה אם קיימות מחלות רקע או בתקופת הריון והנקה.

ושוב אדגיש: אם ברצונכם להישאר נקיים מ- SIBO גם בעתיד הרחוק, יש לאתר ולטפל בשורש הבעיה – העזרו לשם כך באיש מקצוע הבקיא בתחום.

קישורים שימושיים

צמחי המרפא בהם השתמשו בניסוי – מדובר בשני מוצרים המשלימים אחד את השני ונלקחים יחדיו למשך 30-45 יום. יש להגדיל בהדרגה את המינון עד להגעה לכמויות המומלצות, בהתאם לסוג המוצר ולסבילות האישית של כל מטופל. יש להקפיד לקחת עם האוכל.

Candibactin-AR – מוצר א

Candibactin-BR – מוצר ב

מומלץ לקנות את הבקבוק הגדול מכל מוצר על מנת שיספיק לכל התקופה.

פרה-ביוטיקה – מהווה מצע מזון לחיידקים ותורמת לאיזון פעילות המעי. לקחת במקביל לטיפול, ניתן להמשיך גם אחריו במידה שזה מאזן לך את פעילות המעי:
Sunfiber – לקחת 6 גרם ביום – שווה ערך לכף מדידה אחת (מגיעה באריזה), ניתן לקחת בפעם אחת או לחלק ל 2-3 מנות ולקחת כל כמה שעות. במידה שהסיבים גורמים לאי נוחות במערכת העיכול, יש לקחת את הכמות הנסבלת עבורכם ולא יותר.

 • יש לקחת מוצרים אלו בליווי איש מקצוע בלבד, הם לא מתאימים לכל אחד וקיימים מצבים רפואיים בהם הם יכולים לגרום יותר נזק מתועלת. במידה ואתם חשים תופעות לוואי ו/או חוסר נוחות, יש להפסיק את השימוש.
 • אני לא עושה כל רווח/עמלה מהמוצרים הנזכרים במאמר, אספתי אותם לנוחיותכם בלבד. אשמח לקבל קישורים למוצרים וספקים זולים/נוחים יותר במידה שמצאתם, על מנת לחלוק את הידע עם מטופלים נוספים.

לסיכום

תסמיני SIBO דומים מאוד לאלו של מחלות אחרות במערכת העיכול ולכן פעמים רבות מפספסים אותו. במידה שאתם סובלים מגזים, נפיחות משמעותית ושלשול, מומלץ לבקש מהרופא הפניה לבדיקה. במידה שאתם סובלים מהתסמינים הנ"ל אבל עם עצירות במקום שלשול – מכיוון שלא ניתן לאבחן בארץ SIBO המאופיין בנשיפת מתאן, מומלץ לשקול לקיחת טיפול ולראות האם מורגשת הקלה בתסמינים. הדבר נכון שבעתיים אם יש לכם מחלה הקשורה בקיבה או במעי ועל אחת כמה וכמה אם אתם סובלים ממעי רגיז/רגיש (IBS).

אם אתם סובלים מ- SIBO, טיפול בו עשוי להביא להקלה משמעותית בתסמינים ולשיפור ניכר ברמת איכות החיים וההרגשה היומיומית. על כן, המסר שלי לסיום הוא כזה:

היו ערים ופקחו עין לתסמינים משום שלא כל אנשי המקצוע מכירים את הבעיה. במידה שאתם חושדים שיש לכם SIBO, העלו את הנושא בפני הרופא והתזונאי המטפלים.

והכי חשוב – תרגישו טוב!!

אם החלטת שהגיע הזמן לשינוי, צור/צרי קשר. אשמח להתאים לך תוכנית טיפול אישית וללוות אותך בתהליך. ניתן להשאיר פרטים ואחזור בהקדם, או להתקשר אלי לטלפון: 054-2292762

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.