טיפול במערכת העיכול ושיקומה
 
לורמיקס (ריפקסימין) – למה הטיפול לא עובד לאורך זמן ואיך לשנות את זה

לורמיקס (ריפקסימין) – למה הטיפול לא עובד לאורך זמן ואיך לשנות את זה

Last Updated on 29/05/24 by עומרי אריאל

מה זה לורמיקס (ריפקסימין)

כדורי לורמיקס (ריפקסימין) בצורת סימן שאלה ליד ציור של מעי

לורמיקס (ריפקסימין) היא אנטיביוטיקה מיוחדת, שאינה נספגת בגוף ולכן עובדת במעי בלבד. בשל תכונה ייחודית זו שיעור תופעות הלוואי שלה נמוך משמעותית מאנטיביוטיקות אחרות, ועל כן היא האנטיביוטיקה הפופולרית ביותר לטיפול ב- SIBO. לעתים אפילו נעשה בה שימוש בסובלים ממעי רגיז, גם אם לא אובחנו בסיבו באופן רשמי.

שימוש נוסף של לורמיקס הוא לטיפול במקרים מסוימים של שחמת הכבד (1). זאת בשל הפוטנציאל להשפעה מיטיבה על אוכלוסיות החיידקים במעי והקשר ביניהן לבין הכבד.

במאמר זה נדון בשימוש בלורמיקס לטיפול במערכת העיכול, בבעיה הגדולה ביותר של התרופה (גם כשהיא עובדת זה לא מחזיק לאורך זמן), מה ניתן לעשות כדי לשנות את זה, וכבונוס – איך ניתן לשפר את הסיכויים שבכלל נראה השפעה כלשהי מלכתחילה וטיפים חשובים נוספים.

מהם סיכויי הצלחת הטיפול

לפי המחקרים לורמיקס מסייעת בממוצע בכשני שליש מהמקרים (2). זאת כמובן במידה שהיא ניתנה לאחר אבחנה ברורה בסיבו ולא סתם כך במסגרת "בוא/י ננסה ונראה מה יהיה".

השיפור יכול להיות משמעותי מאוד או חלקי, וכמובן שישנם מקרים שבהם לא יהיה שיפור כלל. לעתים ההטבה (אם מתרחשת) מורגשת כבר במהלך הטיפול, אך לפעמים רק בסופו.

שימ/י לב שבמידה ואת/ה חווה תופעות לוואי משמעותיות, כדאי ליצור קשר עם הרופא המטפל ולשקול את הפסקת הטיפול. לא זכור לי מקרה של מטופל/ת שסבלו במהלך הטיפול ואחריו הרגישו הטבה משמעותית קיצונית, אז אין צורך לסבול לריק.

הבעיה הגדולה ביותר בשימוש בלורמיקס

הבעיה הגדולה ביותר היא שגם כאשר התרופה עובדת, השיפור לרוב אינו מחזיק לאורך זמן. ברוב המקרים השיפור (במידה שהתרחש) יחזיק ימים ספורים עד שבועות בודדים בלבד, אחריהם המצב יחזור לקדמותו.

במקרים אלו הפתרון של הרפואה הוא אחד בלבד – לתת שוב לורמיקס. זה יכול להיות סבב טיפול נוסף, מינון גבוה יותר, או מינון נמוך אך לאורך זמן רב יותר. בכל מקרה, לרפואה אין כלים נוספים לאזן את המעי במידה שהאנטיביוטיקה עזרה. לבעיה זו קיימות שתי סיבות עיקריות:

 1. רופאים אינם מכירים לעומק את תחום חיידקי המעי – זה לא נושא שנמצא בסילבוס שלהם וגם לא נלמד לעומק במהלך התמחות גסטרו (או כל התמחות אחרת) – זה לא התחום שלהם.
 2. אין לרופאים כלים אחרים – רופאים מטפלים באמצעות תרופות, אך לא קיימות תרופות שמכוונות למניפולציות ספציפיות בחיידקי המעי. 

מדוע תוצאות הטיפול אינן נשמרות

הסיבה לתופעה זו היא שלורמיקס אינה מתקנת את שורש הבעיה.

החיידקים במערכת העיכול אינם יוצאים "סתם ככה" מאיזון. זאת מכיוון שהגוף מפעיל מנגנונים רבים לצורך שמירה על איזון בריא, ולכן כאשר איזון זה מופר זה לרוב תוצאה של מערכת מסוימת שהשתבשה, או משהו במערכת העיכול שאינו עובד כהלכה. דוגמאות לשיבושים כללי בגוף שעשויים להוביל לחוסר איזון בחיידקי המעי, כוללות: סוכרת, בעיות בבלוטת התריס, בעיות במערכת העצבים, מערכת החיסון, שיבושים הורמונליים ועוד. במערכת העיכול עצמה קיימים גם כן מספר מנגנונים שמטרתם לשמור על איזון, לדוגמה חומציות הקיבה, מלחי מרה, אנזימי עיכול, תנועתיות המעי, ועוד – שיבוש בכל אחד מהם יוביל לחוסר איזון בחיידקי המעי וייתכן ל- SIBO.

מכיוון שלורמיקס לא מתקנת אף אחת מהבעיות הנ"ל ונוספות, המצב תמיד חוזר לקדמותו. מה שלורמיקס (ריפקסימין) עושה זה "להוריד לחיידקים את הראש", כלומר היא מקצצת את כמויות החיידקים וכך באופן נקודתי יוצרת "שקט תעשייתי" במערכת. עם זאת, חיידקים לעולם לא ייעלמו ואם כל מה שעשינו הוא לקצץ את הכמות שלהם, השיבוש במערכת שהביא את אוכלוסיות החיידקים לצאת מאיזון מלכתחילה, יוציא אותן מאיזון גם בשנית, בשלישית ועוד, עד שנטפל בשורש הבעיה.

ניתן לחשוב על זה באופן הבא: חוסר האיזון בחיידקי המעי הוא לרוב לא הבעיה הראשית שלך, אלא רק תסמין של משהו בגוף שיצא מאיזון. אם נמשיל זאת לפציעה הגורמת לכאב – טיפול בלורמיקס שקול לטיפול במשככי כאבים – הפציעה היא שורש הבעיה, לא הכאב. כפי שאקמול/אופטלגין לא גורם לפציעה להחלים, אלא רק נותן לך שקט לזמן מה מהכאב, כך ברוב המקרים לורמיקס לא מרפא את שורש הבעיה, אלא רק נותן לך הקלה זמנית מהתסמינים שלה.

בעיה נוספת בה אני מבחין רבות בקליניקה אצל מטופלים שהגיעו אלינו לאחר מספר סבבי לורמיקס היא שעם כל סבב, יעילות הטיפול פוחתת ומשך ההטבה מתקצר, לעתים עד למצב שהתרופה כבר אינה משפיעה כלל או משפיעה לרעה. 

מה אפשר לעשות בנדון 

1. לפנות לטיפול במסגרת הנכונה

התפקיד העיקרי של רופא הוא לבדוק אותך באופן יסודי מכל הכיוונים, אך מרגע ששלב הבדיקות הסתיים ולא נמצאה בעיה, או שנמצאה בעיה הקשורה לחוסר איזון בחיידקי המעי (למשל SIBO), לרופא לא יהיו כלים לטפל בה באופן יסודי מהשורש. הטיפול אצל הרופא צריך להימשך כל עוד יש לו כלים לרפא את הבעיה, אך אם הפתרונות המוצעים הם רק תרופות שתידרש/י לקחת כל החיים, זה הסימן שצריך לפנות לגורם מטפל נוסף. חלק מהתרופות הנ"ל (למשל סותרי חומצה מסוימים) אף עשויים להחריף את הבעיה בשימוש ארוך טווח (אין בעיה להשתמש לפרק זמן מוגבל).

למי פונים

לצערי אין אף מקצוע טיפולי בארץ שבהכשרתו לומדים לעומק על מערכת העיכול בהקשר של השפעה על חיידקי המעי – לא רפואה, לא תזונה ולא נטורופתיה. 

על כן, עליך לחפש מקום שהתמחה בכך באופן עצמאי, כפי שאנחנו קראנו מחקרים רבים בתחום ולמדנו אצל מיטב המומחים בעולם.

2. להתייחס למערכות הפגועות ולהמתין עם הטיפול בלורמיקס

במידת האפשר, המלצתי היא קודם לבחון האם קיים מצב שגורם לחיידקים לצאת מאיזון ולראות האם ניתן לטפל בו. שינויים נוספים שכדאי לעשות הם עבודה על תזונה, אורח חיים ועוד. 

על מנת להבין את מקור הבעיה ניתן להסתמך על בדיקות הזמינות בקופה (לפחות במידה מסוימת) ולא פחות חשוב – תשאול מעמיק. כאשר מבינים לעומק את ההיסטוריה, המצב הנוכחי וגורמים נוספים, ניתן במקרים רבים להעריך איזו מערכת יצאה מאיזון וגורמת לבעיות בחיידקי המעי ולתסמינים בכלליות.

במידה שאנו ממצילים למטופלים בקליניקה להשתמש בלורמיקס, אנו מעדיפים לעשות זאת לאחר שהבנו מה השתבש במערכת ונקטנו צעדים על מנת לשפר זאת. מצב נוסף בו נמליץ על טיפול בלורמיקס הוא כאשר מטופלים במצב קשה ולא מגיבים לכלום (נדיר מאוד), אז נרצה לתת מכה ראשונית על מנת "לרכך" את המצב. 

ניתן לקרוא עוד על SIBO במאמר שבקישור הזה.

3. שיפור הרכב החיידקים במעי

אם עשית את הכתוב בסעיפים הראשונים, כבר עשית צעד משמעותי בדרך להחלמה. הדבר הבא שכדאי לשקול הוא אמצעים שונים לטיפול מלבד לורמיקס (בין אם במקביל או במקום התרופה). אמצעים אלו כוללים סיבים תזונתיים מסוגים מסוימים (אפרט בהמשך), פרוביוטיקות שנחקרו ל- SIBO, חיזוק מנגנונים שונים במערכת העיכול ועוד. 

מניעת חזרת הבעיה – בונוס קטן ממני אליך

הדרך הכי טובה למנוע את חזרת הבעיה לאחר טיפול בלורמיקס היא הדברים שכתבתי בסעיפים למעלה, עם זאת, קיימת גם תרופה שמעכבת את חזרת התסמינים ומאריכה את משך ההטבה עד פי- 4 והרופאים משום מה אינם מכירים.

מחקר שבדק כיצד ניתן להאריך את משך השיפור לאחר טיפול בלורמיקס גילה שלקיחה בלילה של תרופות המעודדות תנועתיות עושה את העבודה ממש טוב (3). למרבה ההפתעה, את התרופה עם אחוזי ההצלחה הטובים ביותר יכול לרשום כל רופא משפחה – היא נקראת "רזולור".

מדובר בתרופה שמעודדת תנועתיות במערכת העיכול ובמינון מלא (2 מ"ג) היא מיועדת לטיפול בעצירות. עם זאת, במינון מופחת של 0.5-1 מ"ג היא מעודדת תנועה במעי הדק בלבד ולכן כל מה שהיא עושה זה לנקות משם את החיידקים, אך לא לעודד יציאות – כלומר היא עובדת מאחורי הקלעים, מונעת מחיידקים להתיישב שוב במעי הדק ובכך מאריכה את משך הזמן שההטבה תימשך. מדובר בתרופה בטוחה לשימוש, עם שיעור נמוך של תופעות לוואי, שאינה יוצרת תלות וניתן לקחת לתקופות ממושכות כאשר נדרש.

בונוס נוסף – איך לשפר את יעילותה של לורמיקס בעשרות אחוזים – התוסף שהרופאים אינם מכירים:

כפי שכתבתי בתחילת המאמר, סיכויי הצלחת הטיפול בלורמיקס עומדים על כשני שליש, וגם זה רק בקרב אנשים שנמצאו חיוביים ל- SIBO ולא לכל מי שסובל ממעי רגיז/ש. עם זאת, יש דרך לשפר את הסיכוי שהתרופה תעבוד עבורך. חשוב להבין שדרך זו משפרת את הסיכוי שבכלל תרגיש/י השפעה עקב שימוש בתרופה, אך אין לה בהכרח קשר לשימור ההטבה.

מחקר שבדק השפעת לקיחת סיבים תזונתיים מסוג מסוים על יעילות הטיפול ב-SIBO, מצא ששילובם בזמן לקיחת לורמיקס מגדיל את סיכויי הצלחת הטיפול (4). על פי תוצאות המחקר, שיעור הצלחת הטיפול בקבוצה שלקחה רק לורמיקס עמד על 62%, בעוד שבקבוצה ששילבה לורמיקס וסיבים שיעור זה עמד על כ- 87%. הסיבים בהם השתמשו בניסוי הם מסוג Partially Hydrolyzed Guar Gum, לא ניתן להשיגם בארץ אך ניתן להזמינם מאתר iHerb בקישורים הבאים:

המוצר המקורי (הכי משתלם)

הסיבים בנוסף לכמות קטנה של צמחים אנטי דלקתיים 

כמו המוצר הקודם רק ארוז למנות אישיות (פחות משתלם מבחינת המחיר)
* גילוי נאות: הקליניקה מרוויחה עמלה קטנה במידה שרכשת באמצעות הקישורים הנ"ל, אך המחיר עבורך הוא המחיר המקורי של iHerb ואינו מושפע מכך.

סיכום

במרבית המקרים לורמיקס לא תפתור את הבעיה שלך, אלא לכל היותר תספק הקלה זמנית. טיפול איכותי, כזה שישיג תוצאות לכל החיים, חייב לכלול הסתכלות על מגוון היבטים במערכת העיכול ובגוף בכלל, ומצריך בקיאות רבה באופן פעילות מערכת העיכול והאינטראקציה בין הגורמים השונים הפועלים בה. הכלים בתהליך כזה מגוונים ועשויים לכלול שינויים בתזונה ובאורח החיים, תוספים וצמחים שונים (שנחקרו מדעית גם כן) ועוד. לורמיקס יכול להוות חלק מטיפול שכזה, אך חשוב להבין שהיא רק חתיכה אחת בפאזל.

במידה שאת/ה סובל/ת ממעי רגיז, SIBO או בעיית עיכול לא מאובחנת וברצונך לפתור אותה מהשורש, לשקם את מערכת העיכול ולהרגיש טוב אחת ולתמיד, צוות הקליניקה ואני נשמח לסייע לך. בבקשה מלא/י את השאלון שבקישור הזה כדי שנבחן את מידת התאמתך לתהליך אצלנו ונחזור אליך בהקדם.

11 Comments

 1. עמית

  מאמר חשוב ביותר, שאפו על הדרך והתרומה 🙏

  עוקב זמן מה, מונגש בצורה המיטבית ביותר, ידע נרחב ברמה הטובה ביותר אצלנו הארץ, ישר כוח איש יקר 👍

  1. אם את מתכוונת לסוג הסיבים הספציפי שהזכרתי פה במאמר, לוקחים בסך הכל 6-9 גרם ביום, לרוב זה אומר בין סקופ לסקופ וחצי בסך הכל.
   לרוב אנו מחלקים את המנה על פני פעמיים ביום – כלומר כל פעם חצי מנה (3-4 גרם), עם האוכל.
   לרוב אנו ממליצים למטופלים להתחיל עם חצי מהכמות הזאת (רבע סקופ, פעמיים ביום) למשך שלושה ימים כדי לוודא שזה לא עושה להם בלגאן בבטן.
   בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *