לורמיקס, האנטיביוטיקה הפופולרית של רופאי הגסטרו – מדוע הטיפול אינו מחזיק לאורך זמן וכיצד ניתן לשנות את זה

בואו ננסה, מקסימום זה יעזור…

התרופה לורמיקס (ריפקסימין) היא אנטיביוטיקה פופולרית מאוד בקרב רופאי גסטרו, המשמשת לרוב לטיפול בתסמיני מעי רגיז/ש ו-SIBO. מכיוון שפעמים רבות היא ניתנת מבלי שמבוצעת אבחנה מדויקת ולא ברור האם ואיך היא תעזור, אני אוהב לשייך אותה למשפחת תרופות אותה אני מכנה לעתים: משפחת ה"בואו ננסה, מקסימום זה יעזור" (לא בטוח שזה השם הרשמי 😆 ). הדבר הבעייתי ביותר באופן בו משתמשים בה הוא שגם כאשר התרופה עוזרת, לרפואה הממוסדת בארץ אין את הכלים להמשיך את הטיפול ולתקן את שורש הבעיה, כך שלאחר מספר שבועות/חודשים, כל התסמינים שבים ויש לחזור שוב על הטיפול. כמו כן, במקרים רבים קיים אמצעי פשוט לשיפור יעילות התרופה, הממקסם את סיכויי הצלחת הטיפול, אך לא נעשה בו שימוש.

במאמר זה אסקור מה זו התרופה לורמיקס (ריפקסימין), באיזה מקרים היא יכולה לעזור ואיך למקסם את השפעתה. כמו כן, נבין מדוע התסמינים חוזרים לאחר מספר שבועות/חודשים והכי חשוב – מה צריך לעשות על מנת למנוע זאת ולשמר את הצלחת הטיפול לאורך זמן.

נתחיל מההתחלה – מה זה לורמיקס (ריפקסימין)?

מדובר באנטיביוטיקה בעלת תכונה ייחודית – היא אינה נספגת בגוף. המשמעות היא שהיא חולפת במערכת העיכול – עוברת את הקיבה ואת המעי – ואז יוצאת לאסלה, זאת בניגוד לסוגי אנטיביוטיקה אחרים, הנספגים בגוף ומגיעים למערכות רבות נוספות. היתרון: פעולה מאוד ממוקדת, רק באזור הדרוש, ופחות תופעות לוואי.

באיזה מקרים לורמיקס יכולה לעזור?

השימוש הנפוץ ביותר בלורמיקס הוא לטיפול ב-SIBO (שגשוג חיידקים במעי הדק) אך היא יכולה לסייע גם במקרים בהם אוכלוסיית החיידקים במעי הגס יצאה מאיזון ונוצר בה ריבוי של חיידקים רעים. לורמיקס למעשה הורגת חיידקים במערכת העיכול, ללא הבחנה בין טובים לרעים. המשמעות היא שאם חשת הטבה לאחר הטיפול בלורמיקס, יש לך לפחות אחת מהאפשרויות הנ"ל אבל לא רק – כנראה יש גם משהו עמוק יותר (אפרט בהמשך).

איך לשפר את יעילותה של לורמיקס בעשרות אחוזים – התוסף שהרופאים אינם מכירים:

מחקר שבדק השפעת לקיחת סיבים תזונתיים מסוג מסוים על יעילות הטיפול ב-SIBO, מצא ששילובם בזמן לקיחת לורמיקס, מגביר את יעילותה (1). על פי תוצאות המחקר, שיעור הצלחת הטיפול בקבוצה שלקחה רק לורמיקס עמד על 62% בעוד שבקבוצה ששילבה לורמיקס וסיבים, שיעור זה עמד על כ- 87%. הסיבים בהם השתמשו בניסוי נקראים Partially Hydrolysed Guar Gum וניתן לרכוש אותם בקישור הזה או בקישור הזה. כשאני קורא מחקרים מהסוג הזה אני חש עצב ושמחה גם יחד: שמחה כי יש בידי כלים לסייע באופן יעיל ומדויק יותר למטופלי; עצב מהמחשבה על כל האנשים שטופלו בתרופה, יכלו להפיק ממנה תועלת רבה אך לא זכו לכך כיוון שהרופאה המודרנית ממוקדת רובה בתרופות ולא עושה שימוש בכלים רבים, טובים ונוספים, אפילו כאלה שנחקרו ונבדקו באופן מסודר. דבר זה מוביל אותנו לנקודה הבאה…
* אני לא מקושר לאף חברת תוספים ולא מרוויח על המוצרים שבקישורים. כל המוצרים המקושרים באתר נאספו לנוחיות מטופלי וקוראי בלבד.

מדוע התסמינים חוזרים לאחר תקופה קצרה?

הסיבה לכך היא שלא טיפלת בשורש הבעיה – טיפלת רק בחיידקים עצמם, אך קיימת סיבה מדוע אוכלוסיית החיידקים שלך יצאה מאיזון מלכתחילה ויש לטפל גם (ובעיקר) בה. חוסר האיזון באוכלוסיית החיידקים אמנם מהווה בעיה בפני עצמה אך הוא לא נגרם יש מאין וקיימים גורמים רבים העשויים להוביל אליו, ביניהם: תזונה לא מאוזנת, סטרס, תת חומציות בקיבה, בעיה בתנועתיות המעי, בעיה בשסתום המפריד בין המעי הדק למעי הגס, זיהום, שתייה מופרזת של אלכוהול ועוד. לצערי, הרפואה הקונבנציונלית לרוב לא יודעת לטפל בבעיות הנ"ל כיוון שלא תמיד יש בדיקות זמינות לאבחונן וכן הטיפול אינו מתמקד בתרופות ולרוב גם אינו כולל הליך כירורגי. בנוסף, רק מעטים מרופאי הגסטרו עוברים הכשרה בכל הקשור לחיידקי המעי ולהשפעות ההדדיות בינם לבין המערכות שהזכרתי.

בשלב זה יש לי חדשות טובות וחדשות רעות לספר לך:
נתחיל בטובות – במידה שלורמיקס עזרה לך, יש בידך כעת מידע בנוגע לאחד הגורמים הראשיים האחראים למצבך. כעת לא ניתן סתם ככה לנפנף אותך בתירוץ ש"יש לך מעי רגיז/ש וזה מה יש" או "הכל נפשי, הבעיה בראש לך". יש דרך בה ניתן לשפר את מצבך – קיים אור בקצה המנהרה.

ועכשיו לחדשות הרעות – כאמור, מלבד לסבב נוסף של לורמיקס לכשיחזרו התסמינים, כנראה שלרופא לא יהיה מה להציע לך. זו לא אשמתו, מדובר בתחום בו הוא אינו עובר הכשרה ואינו נכלל במסלול הלימודים/התמחות, זה המצב הנתון.

על מנת לקבע את הצלחת הטיפול לאורך שנים, יש לתקן את הגורם שהביא את החיידקים לחוסר איזון מלכתחילה.

הטיפול בדרך כלל כולל הפחתת סטרס, שינוי תזונתי (לפעמים משמעותי ולפעמים קטן) וכן תוספים ייעודיים לשיקום ולטיפול במערכות הפגועות ו/או אלו שפשוט יצאו מאיזון. בין התוספים ניתן למצוא מוכרים יותר, כמו ליקוריץ, l-glutamine, כיוס מסטיקה ועוד, אך קיימים צמחים ותוספים רבים, פחות מוכרים, שהוכחו מחקרית ובשטח כמעודדים צמיחה ושיקום של חלקים שונים במערכת העיכול. כמו כן, יש ליצור תנאים שיעודדו שגשוג של חיידקים טובים כי בסופו של דבר הם אלו שנלחמים ברעים ומונעים מהם להתרבות ולהכות שורש בגופנו. לעתים נעשה גם שימוש בזני פרוביוטיקה ספציפיים לבעיה ואף במזונות מיוחדים, המסייעים לשיקום המערכות, כגון ציר עצמות, מאכלים מותססים ואף מיץ כרוב (לא תענוג גדול אבל עושה את העבודה). הנחיות התזונה והתוספים מגוונות ומשתנות מאדם לאדם ובהתאם למערכת בה רוצים לטפל. לעומת זאת, הפחתת סטרס ופיתוח היכולת לנהל אותו, הכרחיים כמעט לכל אדם הסובל מבעיות במערכת העיכול – מדובר בעקרון טיפולי אוניברסלי וחשוב ביותר!

מכיוון שמקרים אלו לרוב מורכבים ודורשים הבנה מעמיקה של המערכת, קשה לטפל בהם ללא סיוע מקצועי, שכן אפשרויות הטיפול רבות, מגוונות ומשתנות מאדם לאדם. על כן, במקרים אלו חשוב מאוד לפנות לאיש מקצוע הבקיא בתחום, אשר יוכל להבין את מצבך ולספק את הפתרון המתאים. חשוב להבין כי במקרים רבים קיים פתרון ארוך טווח או לכל הפחות אפשרות להטבה משמעותית וכי הטיפול אינו מסתיים בלקיחת התרופה אלא שזו רק נקודת ההתחלה. טופלת בלורמיקס וחשת הטבה? מעולה! עשית את הצעד הראשון והשגת רמז חשוב למקור הבעיות שלך. כעת הדבר החשוב הוא לא לוותר, להאמין שניתן ושמגיע לך להרגיש טוב ולחפש אחר פתרון שיחזיק לטווח הארוך.

אם החלטת שהגיע הזמן לשינוי, צור/צרי קשר. אשמח להתאים לך תוכנית טיפול אישית וללוות אותך בתהליך. ניתן להשאיר פרטים ואחזור בהקדם, או להתקשר אלי לטלפון: 054-2292762

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *