טיפול במערכת העיכול ושיקומה
 
דיאטת FODMAPs: שלב 2 – אתגר החזרת המזונות

דיאטת FODMAPs: שלב 2 – אתגר החזרת המזונות

Last Updated on 29/05/24 by עומרי אריאל

במאמר הקודם הבנו מה הם FODMAPs ואיך הם עשוים להוביל לבעיות במערכת העיכול. בנוסף, סקרנו את הרציונל של כל שלבי הדיאטה והתמקדנו באופן ביצוע השלב הראשון והכלים המסייעים לכך (אפליקציה, טבלאות ודגשים חשובים).

במאמר זה ארחיב על השלב הבא: שלב 2 – החזרת מזונות (Reintroduction)

תזכורת קלה למקום בו אנו נמצאים – בשלב הראשון הסרת מהתזונה את כל המזונות שמכילים כמות פודמאפס ביינונית/גבוהה והתנהלת באופן זה עד שחשת הקלה בתסמינים. כעת, לאחר שחלפו מספר ימים נוספים ווידאת שאכן ההקלה יציבה ונמשכת, הגיע הזמן לעבור לשלב השני – בדיקה של איזה קבוצות פודמאפס ניתן לאכול בבטחה, איזה בעייתיות עבורך ומה המינונים הבעיתיים.

לפני שנמשיך הלאה, חשוב לי שתבחנ/י את מידת השיפור שחשת בשלב הראשון. כאמור, דיאטת FODMAPs מסייעת במידה כזו או אחרת לכ- 70% מבעלי תסמונת מעי רגיז. במידה ולא הרגשת הקלה משמעותית – כזו שתשפר לך את איכות החיים – ייתכן שדיאטת פודמאפס מלאה היא אינה הפתרון הנכון ביותר עבורך וכדאי לשקול אפיקי טיפול אחרים, עליהם ארחיב במאמרים הבאים. במידה שכן חשת שיפור משמעותי (ההחלטה האם שיפור הוא משמעותי היא סובייקטיבית ותלויה רק בך), יש להמשיך לשלבים הבאים:

הוראות הפעלה לשלב 2 – אתגר החזרת מזונות (Reintroduction)

המטרה: להבין אלו קבוצות פודמאפס מעוררות אצלך תסמינים ומאיזו כמות.

משך הזמן: 6-8 שבועות בממוצע (משתנה ממטופל למטופל ויכול להיות גם יותר או פחות)

לצורך ביצוע שלב זה יש להצטייד באפליקציה של אוניברסיטת מונאש (קישורים להורדה במאמר על שלב 1).

בשלב זה עליך להמשיך להקפיד על התזונה מהשלב הראשון ולאכול רק מזונות המסומנים בירוק באפליקציה ו/או בטבלאות שלי. במקביל, יש להוסיף לתזונה בכל פעם מזון בודד המכיל כמות גבוהה יותר של קבוצת פודמאפ אחת בלבד, להתחיל מכמות קטנה ולהעלות בהדרגה במשך 3 ימים. תהליך זה של הוספת מזון בעל תכולת פודמאפס גבוהה יותר והגדלה הדרגתית של הכמות הנאכלת ממנו, נקרא גם "שלב האתגר" משום שמאתגרים את הגוף במזון שעשוי להיות קשה יותר לעיכול (Challenge phase).

איך לבחור איזה מזון להוסיף:

 1. במסך הפתיחה של האפליקציה יש להכנס לפונקציה – Diary.
 2. בתוך היומן, יש לוודא שהתאריך המסומן למעלה עדכני.
 3. לחצ/י על הסימן "+", המופיע בפינה הימנית עליונה.
 4. כעת יש ללחוץ על הציור של התפוח עם החץ שסובב סביבו.
 5. במסך הבא יש ללחוץ על – select reintroduction type ולבחור בסוג הפודמאפ אותו מעוניינים לנסות ראשון (לרוב אין חשיבות מיוחדת לסדר). במסך זה ניתן לגלול מטה לקבוצות פודמאפס נוספות שיש לנסות, כולל שילובים של כמה סוגי סוכרים – המטרה היא לנסות את כל האפשרויות ברשימה.
 6. לאחר שבחרת את קבוצת הפודמאפ לאתגר הנוכחי, יש ללחוץ על – select food.
 7. יש לבחור באחד המאכלים המוצעים על ידי האפליקציה (לא משנה איזה) ולאחר מכן תופיע על המסך האפשרות – select day
 8. לאחר לחיצה על החץ הסמוך לאפשרות הנ"ל, יוצגו בפניך הכמויות שמומלץ לנסות בכל אחד משלושת הימים הבאים.

מה עושים בסיום שלושת ימי האתגר של קבוצת פודמאפ מסוימת
אם האתגר עבר חלק ולא התעוררו תסמינים בעיתיים, קודם כל מזל טוב!! המשמעות היא שעוד מעט תוכל/י להחזיר מאכלים מקבוצה זו לתפריט (אך עדיין לא). במקרה זה, לאחר סיום האתגר יש לחזור לתזונה מהשלב הראשון ולהמתין כשלושה ימים לפני אתגור הקבוצה הבאה. לאחר שלושה ימים של אכילה מזונות דלי פודמאפס בלבד, במידה שעדיין אין תסמינים והמצב יציב, ניתן לבחור את הקבוצה הבאה ולאתגר את אחד המאכלים שהאפליקציה הציעה. מכל קבוצה יש לאתגר מאכל אחד בלבד ואחריו להמשיך לקבוצה הבאה – אין צורך לאתגר את כל המאכלים בכל קבוצה.

הסיבה להמתנה בין אתגר לאתגר היא כדי לתת הזדמנות לכל השאריות של האתגר הקודם להתפנות באופן מוחלט מהמערכת. במידה שלא נאפשר זאת וישר נאתגר קבוצה נוספת, עשוי להיווצר אפקט מצטבר של העמסת פודמאפס, שיוביל להופעת תסמינים. במצב כזה לא נדע האם התסמינים קשורים למאכל החדש או שהמאכל החדש בפני עצמו דווקא בסדר ומה שגרם לתסמינים זה השילוב של המאכל החדש והשאריות של המאכל מהאתגר הקודם (אפקט מצטבר).

במידה שהאתגר האחרון לא עבר חלק וכן התעוררו תסמינים במהלכו, יש לחזור לתזונה מהשלב הראשון ולהמתין עד שאלו יחלפו והמצב יתייצב שוב. במצב זה ייתכן שיהיה צורך להמתין יותר משלושה ימים אך דבר זה חיוני על מנת שאתגור הקבוצה הבאה יהי נקי מ"רעשי רקע" וניתן יהיה להבין בבירור האם היא מעוררת תסמינים או שבניגוד לקבוצה הקודמת, היא בטוחה למאכל.

יש לחזור על תהליך זה עבור כל אחת מקבוצות הפודמאפס והשילובים המוצעים באפליקציה – במבט לאפליקציה ניתן לראות שקיימות 11 קטגוריות לניסיון. כעת, ניתן להבין מדוע שלב זה עשוי לקחת מספר שבועות. הגורמים המשפיעים על משך הזמן, כוללים: כמה אתגרים עברו בהצלחה וכמה גרמו לתסמינים, כמה זמן לקח למצב להתייצב לאחר הופעת תסמינים, מידת ההקפדה, האם מבצעים את הדיאטה כלשונה או שעושים אותה עם התאמות ושינויים מסוימים (ניתן לבצע התאמות מסוימות בדיאטה, תלוי בצרכים האישיים) ועוד.

דגשים לשלב השני

 1. הדגש החשוב ביותר – אנשים רבים, במיוחד כאלו שהשיגו הטבה משמעותית מאוד בשלב הראשון, מפחדים להתקדם לשלב השני ולחזור למצב הקודם. עם זאת, חשוב להמשיך למרות הפחד כי בסוף התהליך התזונה שלך תהיה מגוונת הרבה יותר ותהיה באפשרותך לשמר את ההרגשה הטובה ובמקביל ליהנות ממגון מזונות. כמו כן, הישארות בשלב הראשון לאורך זמן עלולה להוביל לחסרים תזונתיים ולכן אינה מומלצת מבחינה בריאותית. אם יש לך קושי או פחד להתקדם, המלצתי היא להעזר באיש מקצוע שיסייע לך להתאים את התהליך לתסמינים, לחששות ולאורח חייך, ויסייע לך לעבור אותו באופן המיטבי.
 2. ביומן שבאפליקציה קיימים פרמטרים רבים ומומלץ למלא אותם כמה שיותר בפירוט. המידע שנצבר בשלב זה קריטי לשלב השלישי וככל שהוא יהיה מדויק יותר, כך התאמת התזונה בשלב הבא תהיה נכונה יותר עבורך.
 3. ניתן לבצע התאמות בשלב השני בהתאם לסוג המטופל, אורח החיים וחומרת המצב.
 4. בחלק מהסובלים ממעי רגיז/ש, למצב הנפשי השפעה משמעותית על מערכת העיכול והדבר עשוי להשפיע על התוצאה של אתגר מזון כזה או אחר. על כן, אם עוברים עליך מספר ימים רוויי סטרס, המלצתי היא לדבוק במהלכם בתזונה של השלב הראשון ולחכות עם אתגור הקבוצה הבאה עד שאלו יחלפו.
 5. אם אתגר מסוים עובר בקלות, ניתן להגדיל את הכמויות אפילו מעבר לאלו שמציעה האפליקציה.
 6. ההיפך מהסעיף הקודם – אם אתגר מסוים קשה יותר, לא חייבים להגיע לכמות המקסימלית הכתובה באפליקציה.
 7. יש לזכור כי כמות סבירה של גזים היא דבר טבעי ובריא – כל עוד זה לא משבש את שגרת החיים, כדאי להמשיך באתגר על מנת לראות עד כמה ניתן למתוח את הגבולות.

לסיכום

בשלב השני אנו אוספים מידע חיוני לגבי כל קבוצות המזון שעשויות לעורר תסמינים. מידע זה ישמש אותנו בשלב השלישי והאחרון ובאמצעותו יהיה באפשרותך להבין איך להתנהל בצורה חכמה עם המזון ובאופן שלא ישבש את שגרת החיים שלך. בכל מקרה, ועל אחת כמה וכמה אם יש לך מחלות רקע נוספות, יש להיעזר באיש מקצוע על מנת לוודא שתפיק/י את המירב משלב זה וכן לוודא שלא תהיה החמרה במחלות הרקע (במידה שישנן).

בהצלחה!!!

במידה שאת/ה סובל/ת מבעיה מורכבת וברצונך לפתור אותה מהשורש, לשקם את מערכת העיכול ולהרגיש טוב אחת ולתמיד, צוות הקליניקה ואני נשמח לסייע לך. ניתן לקרוא על אופן הטיפול והעלויות בדף שבקישור הזה, ולאחר מכן למלא את השאלון הקצר שבקישור הזה כדי שנבחן את מידת התאמתך לתהליך אצלנו ונחזור אליך בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *